چند نکته طلایی در تربیت کودکان

تربیت مناسب کودکان یکی از وظایف بسیار مهمی است که پدر و مادر ها بر عهده دارند. آموختن نکات کلیدی در تربیت فرزندان ما را یاری می کند تا از پس این مسئولیت مهم بر آییم. دوران کودکی بسیار دروان مهم و تاثیر گذار در زندگی فردی میباشد که باید به آن توجه ویژه ای شود. این که این سالها را برای فرزندمان یه سالهای شادی تبدیل کنیم و از طرفی شخصیت فرزندمان را به نحو احسن بسازیم وظایفی است که موفقیت فرزندانمان در آینده از آن نشات می گیرد. در ادامه این مقاله در بعلاوه زندگی به بررسی برخی از مهم ترین نکات برای تربیت کودکان پرداخته خواهد شد.

1- الگویی شایسته باشید

کودکان از رفتار های پدر و مادر خود الگو برداری میکنند و یاد میگیرند به همین جهت اگو شایسته بودن یکی از مهم ترین نکات در تربیت کودکان و همچنین ایجاد یک خانواده موفق میباشد. اینکه الگوی رفتار مناسب، محترمانه و خوب باشید خیلی بهتر نتیجه خواهد داد تا اینکه بخواهید با حرف زدن و صحبت کودکان را تربیت کنید.

2- به همسر خود در مقابل فرزندتان محبت کنید

با کلمات احساسی و محبت‌ آمیز یکدیگر را صدا کنید و حتی یکدیگر را در آغوش بگیرید. ازدواج شما یگانه الگوی فرزندتان برای درک چگونگی یک رابطه‌ی عمیقِ احساسی است. اینکه چنین رابطه‌ای چگونه باید باشد، چه احساسی در آن جریان دارد و چه معنایی می‌ دهد. در واقع رفتار با همسرتان بهترین نکته در تربیت کودکان میباشد پس این وظیفه‌ی شما است که رفتاری عالی در ذهن کودک‌ تان خلق کنید.

3- بازی کردن یک نکته مهم در تربیت کودکان

تفاوتی ندارد که بازیهای فکری بسیار انجام دهید یا فیزیکی؛ اجازه بدهید تا فرزندانتان انتخاب‌ کننده‌ی نوع بازی باشند و درباره‌ی قوانین سختگیری به خرج ندهید، شما هم با جریان پیش بروید و لذت ببرید، اصول بازی لذت بردن است. به طور کلی یکی از نکات کلیدی در تربیت کودکان این است که به او اجازه بدهید که بتواند نظر بدهد و انتخاب کند.

4- لحن صحبت موثر در تربیت کودکان

معمولا کودکان در مقابل صحبت های همدلی و توصیه های با مهربانی واکنش خیلی بهتری دارند نسبت به صدای بلند و بحث کردن. به طور مثال بهتر است ابتدا از او به طور مودبانه بخواهیم که بعد از هر بار بازی وسایلش را سر جایش بگذارد. این موضوع اگر در سنین پایین آغاز شود کار شما در آینده خیلی راحت تر خواهد بود.

5- از مقایسه کردن پرهیز کنید

مقایسه کردن کودکشان با دیگران و به رخ کشیدن توانایی بقیه کودکان به او یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که ئالدین انجام میدهند و تاثیر منفی در تربیت کودکان دارد. معمولا هدف اکثر والدین ایجاد انگیزه در کودکان میباشد. انجام این کار در هر سنی اشتباه و موجب سرخوردگی، فرار از والدین (برای فرار از مقایسه شدن)، زمینه‌ساز دروغ‌گویی و ایجاد حس حسادت می‌شود. باید توجه داشته باشید که هر کسی در شرایط خاص توانیی رشد دارد و استعداد منحصر به فردی دارد. پس در بسیاری از جهت ها مقایسه بین دیگران با یکدیگر و بخصوص با فرزندمان کار بسیار اشتباهی است. بهتر است والدین به جای نگرانی بابت توانایی کمتر کودکشان در یک زمینه خاص یا رسیدن دیرتر کودکشان به توانایی انجام یک کار، دنبال کشف نقاط مثبت و استعداد هر چند کم فرزندشان بوده و به فکر تشویق، تقویت و جهت‌دهی کارهای مثبت باشند که در تربیت کودکان بسیار مهم است و تاثیر بسیاری دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا