ویژگی های یک رابطه موفق و سالم چیست؟

آیا شما میدانید مهم ترین ویژگی های یک رابطه موفق چیست؟ دانشمندان طبق تحقیقاتی که داشتند، رابطه 633 زوج را مورد تحقیق و بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که زوج های شادی موفق به ایجاد یک رابطه موفق و با دوام شدند در 9 مورد اشتراک داشته اند. این موضوع نیز قابل توجه میباشد که این زوج ها همیشه در یک رابطه آرمانی و بدون نقض نبوده اند. همواره تمام مسائل باب میل شما پیش نخواهد رفت و حتی برا افردی که رابطه طولانی داشته اند نیز مشکلاتی و نواقصی به وجود آمده است. اما «همراهی و مشارکت» نکته مشترکی است که در بین تمام رابطه های موفق دیده شده است. آنها کارها را با هم انجام می دهند، با هم با مشکلات مواجه می شوند و در مورد مسائل بحث می کنند و آنها را با هم به اشتراک می گذارند. در ادامه این مقاله از بعلاوه زندگی به بررسی برخی از مهم ترین ویژگی های یک رابطه موفق خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

1- احترام و علاقه نسبت به هم

طبیعتا عشق شرط اول یک رابطه شاد و رمانتیک است و تعجبی ندارد که در صدر این لیست قرار گرفته است. اما آنچه که همراه با آن باید باشد، احترام و تمجید از یکدیگر، با اینکه یکی از ویژگی های مهم در رابطه موفق میباشد، اکثرا فراموش میشود و کمتر به آن اهمیت داده میشود. هیچ گاه نباید شریک زندگیتان را دست کم بگیرید، یا توجه و محبتتان را از او دریغ کنید. با گفتن جملات کوچک و ساده و انجام کارهای معمولی مانند ریختن چایی کمک در خانه و … نشان دهید که به او اهمیت میدهید و برایتان مهم است. این کارهای کوچک اثری بزرگ بر رابطه شما خواهند گذاشت. اگر احترامی بین شما حاکم باشد بدون شک شریک زندگی‌تان برای اعتقادات، عقاید و نظرات شما نیز متقابلا ارزش و احترام قائل خواهد شد. باید گفت که در یک رابطه موفق و سالم او از شما تعریف کرده و از تلاش و رؤیای شما حمایت می‌کند، و با توجه به این موضوع سعی نمیشود تا موضوعی را به شما تحمیل کند.

2- در میان گذاشتن افکار و احساسات

در یک رابطه سالم و موفق شما باید افکار و احساسات خود را با طرف مقابل خود در میان بگذارید بدون آنکه ترسی از مسخره شدن و یا مورد تحقیر قرار گرفتن داشته باشید. این که چنانچه چیزی شما را آزار می دهد بتوانید آن را با طرف مقابل در میان بگذارید و در مورد آن صحبت کنید از یکی از ویژگی های مهم در رابطه موفق میباشد، خواه این مسئله شخصی و مربوط به خودتان باشد و یا اینکه در رابطه با زندگی مشترکتان باشد. ارتباط راحت و انتقاد سازنده فرصتی است برای هر دوی شما که به خودتان نگاهی بیندازید و رشد و تغییر کنید.

3- مشورت و تقسیم کار

از انجام کارهای ساده و آسان گرفته تا تصمیمات سخت و سنگین زندگی، باید در رابطه سعی شود تا به صورت یک تیم عمل کرد و کارهارا در کنار هم و با کمک هم به اتمام رساند. توجه داشته باشید که این موضوع الزاما به معنی تقسیم کارها به طور مساوی نیست. بلکه دو طرف باید همراه با هم تصمیم بگیرند که چه کسی چه کاری را انجام دهد و تقسیم وظایف کنند تا مشکلی در این رابطه پیش نیاید. هر یک از افراد در رابطه مسئول رفتار و عمل خود میباشد. سعی کنید همیشه نسبت به کردارتان مسئولیت پذیر باشید و در صورت بروز مشکل از طرف مقابل هرگز او را سرزنش نکنید و مشکلات را باهم حل کنید. رابطه موفق رابطه ای میباشد که در آن هر یک از طرف‌ها بعد از اینکه اشتباهی از وی سر زد منکر آن نشود و توانایی عذرخواهی را داشته باشد و سعی داشته باشد برای بهبود رابطه‌اش آن را جبران نماید.

4- گذارندن زمان با یکدیگر

افرادی در رابطه موفق هستند که بیشتر زمان آزاد خود را به در کنار هم بودن اختصاص میدهند و فعالیت هایی پیدا می کنند که هر دو از انجام آنها لذت می برند. یکی از عوامل عدم وفاداری زوجین و عدم ایجاد یک رابطه موفق، توقف گذراندن وقت با یکدیگر و انجام ندادن تفریحات مشترک میباشد. پس به یاد داشته باشید که با یکدیگر ورزش کنید، با دوستان مشترکتان خود تفریح کنید، به مسافرت بروید و چیزهای تازه را تجربه کنید، چرا که بدین گونه به یکدیگر متصل و وابسته می شوید و عدم انجام این مورد ممکن است یکی از عوامل سردی زن نسبت به شوهر باشد.

5- صادق بودن

راستگو و صادق بودن از مهم ترین ویژگی در رابطه موفق میباشد و اهمیت بسیاری دارد که در یک رابطه افراد بتوانند در مورد خواسته‌های بدون مشکل با هم صحبت کنند. رابطه‌ای موفق و سالم است که شما در آن بدون ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن یا پاسخ احتمالی طرف مقابل با وی صحبت کنید. گاهی ممکن است حرفی که شریک زندگی ما می‌زند خوشایندمان نباشد، اما نباید روی شما تاثیر بگذارد و باید پاسخ منطقی به آن بدهید. نباید هرگز مجبور به پنهان کردن موضوعی از همسر خود شوید چرا که این موضوع می‌تواند به ضرر رابطه‌تان تمام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا