نکات مهم رابطه جنسی در بارداری

زنان باردار و همسران آنها اکثرا این سوال را در ذهن خود دارند که آیا داشتن رابطه جنسی در زمان بارداری خطرناک میباشد ؟ آیا همین کار ممکن هست به جنین آسیب برساند ؟ آیا لازم است که در همین دوران از بعضی پوزیشن های جنسی خاص اجتناب گردد ؟ بارداری دورانی میباشد که زوجین در آن تغییرات زیاددی را تجربه می نمایند. تغییرات جسمی و فیزیکی، اجتماعی و روان شناختی، تغییر در نقش ها و تبدیل نقش همسری به نقش والدی و دیگر تغییرات که می تواند پس از به دنیا آمدن فرزند این هم چنان پا برجا بماند. بنابراین دوران بارداری و حاملگی دوره ی حساسی می باشد که روابط زوجین را دست خوش تغییر می کند. یکی از ابعاد برجسته همین روابط تغییر در رابطه ی جنسی شخص و همسر اوست. تعداد زیادی از زوج ها ناآگاهانه فعالیت جنسی خود را به تأخیر انداخته و یا تعطیل می نمایند که می تواند تأثیر بسزایی در ایجاد مشکلات زناشویی داشته باشد. آگاهی از آن چه در این دوران اتفاق می افتد موجب می گردد شخص بتواند این دوره خود را با آرامش و لذت بیشتری سپری کند و زندگی سالم برای خود رقم بزند. در ادامه این مقاله از بعلاوه زندگی به بررسی نکات شگفت انگیزی از داشتن رابطه جنسی در بارداری اشاره خواهیم کرد.

رابطه جنسی در بارداری

وضعیت بارداری هر زن، از جمله احساس وی در مورد رابطه جنسی در بارداری، مخصوص به خودش است. بعضی زنان در دوران بارداری میل داشتن رابطه جنسی خود را از دست می دهند.  در حالی میباشد که در بعضی دیگر از زنان، میل داشتن رابطه جنسی در بارداری بیشتر از قبل می گردد. نکته برجسته دیگر این می باشد که میل به داشتن رابطه جنسی در بارداری امکان دارد تحت اثر تغییرات هورمونی، افزایش یا کاهش یابد. میل جنسی بعضی زنان با بزرگ تر شدن شکم شان فروکش می نماید، در حالی که بعضی بقیه حس می نمایند با بزرگ تر شدن شکم و پستان های شان جاذبه جنسی بیشتری به دست آورده اند.

با توجه به همین موضوع ضروری میباشد که در مورد احساسات جنسی خویش با شریک زندگی تان صحبت نمایید. امکان دارد نیاز باشد پوزیشن جنسی تان را تغییر دهید. همین موضوع به ویژه در اواخر بارداری که راحتی و در عین حال تحریک پذیری مادر مطرح می گردد، اهمیت پیدا می نماید. پس از به اتمام رسیدن ماه چهارم در دوران بارداری، از دراز کشیدن به پشت در هنگام رابطه جنسی در بارداری (حالت طاق باز) خودداری نمایید. همین کار از وارد شدن فشار جنین در حال رشد به عروق بزرگ (ورید اجوف تحتانی) جلوگیری می نماید. یک روش دیگر برای راحت تر کردن رابطه ی جنسی در بارداری، داشتن پوزیشن جنسی پهلو به پهلو هست.

رابطه جنسی پس از دوارن بارداری

طبق گفته پزشکان پس از گذشت شش الی هفت هفته پس از زایمان داشتن رابطه جنسی مشکلی ندارد و، زنان از لحاظ جسمی می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند. البته، این مدت لزوما مدت زمان آماده شدن روانی و هیجانی برای داشتن رابطه جنسی نبوده و ممکن است برای آماده شدن از نظر روحی و روانی زمانی بیشتری لازم باشد و برای هر فردی این زمان متفاوت است.

یکی از شکایت‌های شایع زوجین بعد از زایمان داشتن مشکلات در روابط جنسی می‌باشد، که معمولا عدم میل به رابطه جنسی در خانم‌ها و یا کاهش میزان رضایت جنسی و سرد شدن زن نسبت به شوهر و همچنین کم شدن تعداد ارتباط جنسی در زوجین را شامل می‌شود.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که به طور کلی برخلاف آنچه که اکثر مردم فکر میکنند، برقراری رابطه در بارداری برای اکثر زنان ایمن بوده و هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این وجود اگر حاملگی پر خطر را تجربه می‌کنید، دچار خون ریزی شدید می‌شوید، دو قلو بار دار هستید، سابقه سقط جنین دارید و یا هرگونه مشکلی برای رحم شما به وجود آمده است، ممکن است که ماما یا پزشک داشتن رابطه جنسی در بارداری را برای شما ممنوع کند. زنان با توجه به روحیاتی که دارند ممکن است مدتی طول بکشد تا میل جنسی خود را دوباره به دست بیاورند اما اگر این مدت زمان بیشتر از حد معمول باشد حتما باید به یک پزشک مختصص در این زمینه مراجعه کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا