راه های افزایش قدرت یادگیری

امروزه بسیاری از افراد به تناسب اندام خود اهمیت بسیاری میدهند و وقت بسیاری را صرف ورزش و به باشگاه رفتن اختصاص میدهند. بسیاری دیگر با اینکه وقت باشگاه رفتن ندارند، هفته‌ای چند بار پیاده‌روی می‌کنند تا استقامت‌شان بالا برود. خیلی‌ها هم اگرچه نه باشگاه می‌روند و نه پیاده‌روی می‌کنند، به شدت در حسرت اندکی وقت اضافه هستند تا هیکل‌شان را روی فرم بیاورند. در کنار این همه فعالیت و توجه به ساختن عضله و تناسب اندام ایا تا بحال به سلامت مغز خود نیز فکر کرده اید؟ آیا می‌دانستید با بهبود قدرت حافظه، سرعت یادگیری‌تان افزایش می‌یابد و در سنین پیری از ابتلا به بیماری آلزایمر در امان خواهید ماند؟ در ادامه این مقاله از بعلاوه زندگی همراه ما باشید تا برخی از مهم ترین روش های افزایش قدرت یادگیری را باهم بررسی کنیم.

افزایش قدرت یادگیری با تغذیه سالم

داشتن تغذی سالم میتواند کمک بسیاری به افزایش قدرت یادگیری شما بکند. برخی از خوردنی ها مانند ماهی، میوه و سبزیجات به عملکرد مطلوب مغز کمک می‌کنند. جالب است بدانید شکلات تلخ نیز در تقویت عملکرد مغز و افزایش قدرت یادگیری افراد بسیار مؤثر است. وقتی شکلات می‌خورید، مغز دوپامین آزاد می‌کند. دوپامین موجب می‌شود سریع‌تر یاد بگیرید و راحت‌تر به خاطر بیاورید. همچنین، شکلات حاوی فلاونول‌ و آنتی‌اکسیدان است موجب افزایش قدرت یادگیری مغز خواهد شد. پس هر وقت به انجام فعالیت‌های ذهنی دشوار مشغول می‌شوید، یک تکه‌ی کوچک شکلات تلخ بخورید تا مغزتان سرحال‌تر شود.

حل کردن جدول

احتمالا در مورد افزایش قدرت یادگیری بسیار شنیده اید که حل کردن جدول را پیشنهاد میکنند. بسیاری از ما به فکر جدول حل کردن می‌افتیم. جدول حل کردن موجب تقویت فصاحت و روانی کلام می‌شود، اما مطالعات نشان داده است این فایده به تنهایی برای تقویت حافظه کافی نیست. جدول حل کردن اگرچه فعالیت سرگرم‌کننده‌ای است، اما تاثیر زیادی در افزایش قدرت یادگیری مغز ندارد. البته، چنانچه از روی سرگرمی به جدول حل کردن روی آورده‌اید، پس حتما به این فعالیت لذت بخش را قطع نکنید. اما اگر که به امید تقویت حافظه جدول حل می‌کنید، بهتر است به فعالیت دیگری مشغول شوید که در تقویت مغز کارآمدتر باشد.

ورزش و افزایش قدرت یادگیری

ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در داشتن یک زندگی سالم میباشد. ورزش نه تنها در سلامت جسمانی مؤثر است، بلکه موجب تقویت حافظه نیز می‌شود. فقط ۲۰ دقیقه ورزش به پردازش اطلاعات و عملکرد حافظه کمک می‌کند. همچنین ورزش کردن باعث میشود تا روند تشکیل اتصالات عصبی جدید در مغز را سرعت بیشتری پیدا کند. خلاصه اینکه ورزش به یادگیری سریع‌تر و افزایش سطح هوشیاری می‌انجامد و همگی این فواید فقط با تحرک بدنی حاصل می‌شود.

اگر که شما دوست دارید ورزش کنید اما قادر به انجام آن نیستید و احساس گناه می‌کنید، برنامه‌های ورزشی پرورش مغز نظیر Exercise Bliss را به شما توصیه میکنیم. با دنبال کردن آموزش‌هایی که در برنامه‌ی Exercise Bliss ارائه می‌شود، قادر خواهید بود ورزش کردن را برای خود به یک عادت دلپذیر تبدیل کنید.

یادگیری مهارت جدید

کار کشیدن از مفژغز نه تنها ضرری ندارد بلکه موجب افزایش قدرت یادگیری نیز خواهد شد. به طور مثال یادگیری یک ساز جدید موجب خواهد شد در تبدیل اطلاعات دیداری (نُت موسیقی) به یک کار عملی (نواختن ساز) مهارت بیشتری پیدا کنید. یا مثلا یادگیری یک زبان جدید، مغزتان را با طرز تفکری متفاوت مواجه خواهد کرد و ناگزیرتان می‌کند خودتان را به شیوه‌ی دیگری ابراز کنید. حتی می‌توانید یک قدمِ بلندتر بردارید و یک رقص جدید یادبگیرید. طبق تحقیقات انجام شده و بر اساس آمار یادگیری رقص در سالخوردگان موجب جلوگیری از بروز آلزایمر خواهد شد.

تدریس کنید

قطعا مدرس یک مطلب کسی است که اول از همه آن موضوع را می فهمد و درک میکند. البته منظور من از تدریس این نیست که حتماً باید کلاسی وجود داشته باشد و شما به عنوان مدرس وارد آن جا شوید و شروع به تدریس بکنید، بلکه میتوانید در خانواده و یا دورهمی دوستانه و … این کار را  انجام دهید. بهترین کار این است که آن مطلبی را که تازه مطالعه یا در کلاسی یاد گرفته اید، به زبان خودتان به دوستان یا خانواده خود بازگو کنید. این عمل به طور خارق العاده ای مطلب را در ذهن شما تثبیت می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا