رازهای داشتن زندگی سالم

زندگی سالم موضوعی است که تمام افراد در زندگی خود به دنبال رسیدن به آن هستند. کسی نیست که زندگی سالم را دوست نداشته باشد. داشتن زندگی سالم و با نشاط مشروط به رعایت برخی از نکات و موارد مهم است که باید به طور ویژه به آنها توجه کرد که با رعایت آن‌ها می‌توان از سلامتی و طول عمر مفید بهره ‌مند شد. در ادامه این مقاله بعلاوه زندگی به بررسی برخی از مهم ترین این کارها در زندگی شخصی پرداخته خواهد شد.

۱- آب زیاد بنوشید

بدن انسان حدودا ۶۰درصد آب تشکیل شده است از همین جهت هیدراته بودن بدن یا به عبارت دیگر تامین آب مورد نیاز برای سلول‌های بدن در طول روز یک موضوع بسیار با اهمیت و حیاتی است. با توجه به مهم بودن این موضوع سعی کنید صبح‌ ها و بعد از بیدار شدن از خواب حداقل نیم لیتر آب بنوشید چرا که در بدن شما در طول شب دهیدراته شده است. بهتر است تا همواره یک بطری آب همراه خود داشته باشید تا بدن شما دچار کمبود آب نشود.

طبق بررسی ها و اطلاعات به دست آمده هر مرد باید در روز ۳.۰۱ لیتر و هر خانم در روز ۲.۲۱ لیتر آب در روز به طور معمول بنوشند. البته گاهی اوقات ممکن است برخی افراد این مقدار ثابت نیز و برخی از افراد ممکن است به مقدار بیشتری آب نیاز داشته باشند چرا که ممکن است بدن آن‌ ها تحت شرایطی خاص مثل ورزش های سنگین، دمای بالای محیط و یا دلایل دیگر آب زیادی را از دست بدهد.

2- خواب کافی داشته باشید

گفته شده است که در شبانه روز ۸ الی ۱۰ ساعت خواب مفید و با کیفیت برای هر فردی لازم و ضروری است تا بتواند سالم بماند. متخصصان خواب به این نتیجه رسیده اند که خواب مناسب و کافی برای داشتن سیستم ایمنی قوی بسیار موثر است. در حققیت مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد افرادی که ۵ الی ۶ ساعت در شب خوابیده‌ اند، زمانی که در معرض ویروس سرماخوردگی قرار می‌گیرند ۳۰ درصد امکان ابتلا به آن را خواهند داشت. در مقابل افرادی با خواب کافی تنها ۱۷ درصد امکان ابتلا به بیماری سرماخوردگی در آنها وجود دارد.

3- ورزش کردن

ورزش کردن به طور منظم و با برنامه می‌ تواند سیستم ایمنی را تقویت کند و باعث ایجاد یک زندگی سالم شود. انجام اینگونه تمرینات می‌تواند از بروز عفونت‌ های دستگاه تنفسی جلوگیری کند. داشتن حداقل هفته ایی 3 بار ورزش برای سلامتی توصیه شده است. حتی اگر ورزش می‌کنید اما ساعات زیادی را می‌نشینید باز هم سبک زندگی ناسالمی دارید.

4- صبحانه را فراموش نکنید

خوردن صبحانه یکی از مسائل بسیار مهم و باارزش در مورد داشتن زندگی سالم میباشد. بسیاری از متخصصان باور دارند که از بین وعده‌های غذایی صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است. در واقع صبحانه به این دلیل مهم است که خوردن وعده غذایی با پروتئین و فیبر زیاد بعد از بیدار شدن با فرآیند چربی‌سوزی مرتبط است. خوردن صبحانه سبب افزایش تمرکز و کارآیی و ارتقای استحکام و استقامت و کاهش میزان کلسترول و …. خواهد شد که برای سلامتی بسیار توصیه شده و مهم است. تا جای ممکن از خوراکی‌های اماده شده کمتری استفاده کنیم و بیشتر تمایل به مصرف غذاهای طبیعی، گیاهی و آجیل داشته باشیم. استفاده از میوه جات و سبزیجات نیز به منظور داشتن زندگی سالم تر بسیار توصیه میشود.

5- کنترل استرس

یکی از مواردی است که باعث تهدید ایمنی بدن و زندگی سالم می‌شود استرس است. به طور کلی نمیتوان گفت که کسی به هیچ عنوان دچار استرس و اضطراب نشده و نمیشود. بنابراین برنامه ها و کارهای خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که استرس شما به کمترین میزان خود برسد. شما می‌توانید شرایط استرس زا را با مواردی همچون مدیتیشن، ورزش و انجام کارهای مفید کنترل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا