تاثیرگذار ترین روش های افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در واقع یعنی آن چیزی که شما درمورد خودتان و توانای هایتان در ذهن خود دارید است و درست همان موقعی که همه چیز به‌ هم می‌ریزد، می‌تواند به فریادتان برسد و به شما کمک کند تا در برابر مشکلات‌تان قوی باشید. بزرگ‌ترین و موفق‌ترین آدم‌هایی که می‌شناسیم هم گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. مانند هر مهارت دیگری در انسان اعتماد به نفس را نیز میشود تقویت کرد، اما وقتی بتوانید خودتان افسار را به دست بگیرید، پیشرفت می‌کنید و تاثیرات مثبت آن را در زندگی به طور آشکارا خواهید دید. داشتن اعتماد به نفس یا افزایش اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت، ضروری و لازم  می باشد. افرادی که در زندگی اعتماد به نفس بالایی دارند راحت تر میتوانند ارتباط برقرار کنند و به موفقیت برسند و جزء افراد موفق از نظر روانی محسوب میشوند. وجود شایدها، اگرها، ای کاش ها، و … در زندگی نشانه اعتماد به نفس پایین در افراد میباشد که میتواند در زندگی شخصی آنها نیز آثار مخربی داشته باشد. در ادامه این مقاله از بعلاوه زندگی برخی از مهم ترین راه های افزایش اعتماد به نفس را بررسی خواهیم کرد.

1- تاثیر زیان بدن در افزایش اعتماد به نفس

زبان بدن هر کس نشان می‌دهد که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. حتما برای شما بسیار پیش آمده است که از روی چهره افراد میتوانید تشخیص بدهید که چقدر استرس دارد و اعتماد به نفس او چقدر است! طوری خودتان را نشان بدهید که همه بدانند می‌توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید و بر اوضاع کاملا مسلط هستید. اگر زبان بدن و ظاهر مناسب را رعایت کنید نه تنها سبب افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد بلکه حس اعتماد را در دیگران افزایش میدهید و به توانایی های شما و ایمان خواهند آورد.

همه افرادی که اعتماد به نفسشان فوق العاده بالاست، با صدای رسا و محکم صحبت می‌کنند تا حرف هایشان بیشتر به دل مخاطب بنشیند. صحبت کردن با اطمینان نیز یکی دیگر از ویژگی های این افراد است. یعنی وقتی می‌خواهند مطلبی را به دیگران انتقال دهند، طوری با آنها صحبت می‌کنند که خیالشان بابت آن مطلب راحت شود. یعنی کاملاً آنها را از آن مطلب مطمئن می‌کنند. این ویژگی افراد با اعتماد به نفس، یکی از مهم ترین ویژگی های آنان در مقابله با دیگران است و می‌توان گفت به نوعی، راز موفقیت آنان هم همین است.

2- لباس مناسب

داشتن لباس مناسب نیز تاثیر بسیاری در افزایش اعتماد به نفس خواهد داشت. داشتن لباس و ظاهر مناسب به طور ناخودآگاهی تاثیر مثبتی بر نزدیکان خواهد داشت و باعث رضایت خود افراد نیز میشود. لباس‌ها و لوازم مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ی اینها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود. لباس‌تان باید طوری باشد که موفقیت را نشان بدهد. در واقع باید توجه بسیاری به وسایل شخصی خود داشته باشید چراکه تا حد زیادی نشان دهنده شخصیت شما خواهد بود.

3- تاثیر افکار مثبت در افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس فقط به ظاهر خوب نیست، باید خوب هم عمل کنید. در یک مهمانی یا رویداد اجتماعی، با آدم‌هایی که نمی‌شناسید سر صحبت را باز کنید یا کار یا پروژه‌ای را که در حالت عادی برای‌تان ترسناک است، قبول کنید. برروی افزایش اعتماد به نفس خود تمرکز کنید و مطمئن باشید که روزی تبدیل به عزن نفس برای شما خواهد شد. مثبت نگر بودن و دوری از افکار منفی یکی از مهم ترین عوامل افزایش اعتماد به نفس میباشد همان طور که در بسیاری از افراد با اعتماد به نفس بالا این مورد دیده میشود. آنها حتی در بدترین شرایط هم تمام تلاش خود را می‌کنند تا نکته ای مثبت از آن شرایط بیرون بکشند.

4- ورزش را جدی بگیرید

ورزش علاوه بر اینکه تاثیر بسیاری در سلامت جسم و روان دارد و یکی از رازهای زندگی سالم میباشد، موجب افزایش اعتماد به نفس نیز خواهد شد؛ به دلیل منظم کردن ریتم قلب و تنفس، هوشیاری و سرعت عکس العمل شما را نیز افزایش بدهد. سرعت عکس العمل در روابط انسانی، باعث افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه احتمال پیروزی بیشتر خواهد شد. اگر هر روز ورزش کنید و در آن مداومت داشته باشید، از دو جهت در تقویت اعتماد به نفس به شما کمک خواهد شد. اول این که خود ورزش، نیروی اراده و پشتکار و اعتماد به نفس را خود به خود تقویت می‌کند و این یکی از ویژگی های بسیار عالی ورزش است. دوم اینکه اگر به طور منظم ورزش کنید این حس در شما ایجاد خواهد شد که من میتوانم به طور ثابت کاری را انجام دهیم و همین مورد به راحتی سبب افرایش اعتماد به نفس شما نیز خواهد شد.

5- سعی کنید خودتان باشید

همین که خودتان باشید کافیست و کفایت می کند. در بسیاری از افراد دیده میشود که سعی میکنند همه را از خود راضی نگه دارند! شما هر کاری که بکنید بالأخره یک عده از شما ناراضی خواهند بود. شما کافیست کار خود را به درستی انجام دهید و رضایت و رفتار همه افراد در کار شما تاثیر نداشته باشد. تازمانی که شما این باور را داشته باشید، احساس می‌کنید که از خودتان هیچ قدرتی ندارید و مدام درگیر دیگران هستید و این حس، نه تنها سبب افزایش اعتماد به نفس شما نمیشود بلکه تاثیرات منفی نیز به جا خواهد گذاشت. اما زمانی که تمام تمرکز خود را بر روی انجام صحیح کار خود بگذارید سبب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

6- به نه گفتن عادت کنید

یکی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس یک کلمه دو حرفی است که استفاده از آن بسیار توصیه میشود. در برابر خواسته دیگران نه بگویید. توجه داشته باشید خواسته هایی که مانع پیشرفت شما خواهد شد. این کار باعث میشود تا با قدرت بیشتری نسبت به خواسته های دیگران پاسخ بدهید و برای خود نیز اهمیت قائل شوید. اصلاً افراد با اعتماد به نفس فقط می‌توانند به خوبی نه بگویند. در نتیجه اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس هستید، زیاد نه بگویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا