راهکار های طلایی تغییر عادت در زندگی

عادت چیست؟ آیا راهی برای تغییر عادت وجود دارد؟ عادت‌ها در زندگی تمام افراد دیده میشوند و بیش از 40 درصد مردم کارهایی که انجام میدهند از روی عادت های ناآگاهانه خود میباشد. این عادت ها میتوانند خوب و مفید باشند و باعث پیشرفت روز افزودن شوند و یا بر عکس سبب ایجاد مشکلات در زندگی فردی و اجتماعی هر فرد شوند. تغییر عادت یکی از مهم ترین مسائل انسان امروز است. اگر میخواهید در دنیای امروز موفق باشید باید راه های تغییر عادت را پیدا کنید و خود را تغییر دهید. در ادامه این مقاله از بعلاوه زندگی به بررسی راه هایی برای تغییر عادت ها در زندگی خواهیم پرداخت …

تعریف عادت

در ذهن ما توده‌هایی تحت عنوان «گانگالیون‌های پایه‌ای» یا «Basal ganglia» وجود دارند که عادت هایی که داریم در آن شکل میگیرند. دانشمندان در سال 1990 میلادی بود که با بررسی ذهن حیوانات به این موضوع پی بردند. دانشمندان زمانی متوجه شدند که این توده را از ذهن این موجودات خارج کردند و مشاهده کردند که این حیوانات در انجام کارهای معمولی خود مانند غذا خوردن و راه رفتن نیز دچار مشکل شده اند.

مشابه همین توده ها در بدن انسان نیز وجود دارد. وقتی گانگالیون در ذهن انسان دچار مشکل شود انسان در انجام ساده ترین کارهای روزمره خود دچار مشکل خواهد شد. به کمک این بافت ها در بدن است که عادت های ما شکل میگیرد و در بسیاری از کارها به کمک آن بدون لحظه ایی تفکر آنها را انجام میدهیم. اما گاهی اوقات عادت هایی بدی در انسان شکل میگیرد و یا برای پیشرفت نیاز به تغییر عادت های روزمره زندگی خواهید داشت که انجام این کار، کار ساده ایی نیست. تغییر عادت ها در زندگی نیازمند اراده ایی قوی میباشد. اگر به دنبال راهی برای افزایش اراده کودکان خود هستید مقاله مربوط به راه های تقویت اراده در کودکان را مطالعه بفرمایید.

مشخص کردن هدف

یکی از راه‌های تغییر عادت های قدیمی تعیین هدف های کوچک و بزرگ در زندگی میباشد. تعیین هدف تا حد زیادی باعث افزایش انگیزه و یافتن مسیری مشخص در زندگی میشود. از طرفی دیگر باعث میشود شما از انجام دادن کارهای بیهوده صرف نظر کنید و با برنامه مشخص به زندگی خود برسید.

مقاومت ذهنی داشته باشید

اگر به دنبال تغییر عادت ها در خود هستید سعی کنید هنگامی که عصبانی هستید و در حال سرزنش خود هستید این کار را 5 ثانیه متوقف کنید. شما باید بتوانید کنترل ذهن خود را در دست بگیرید. زمانی که در حال فک کردن به اتفاقات منفی هستید ذهن خود را مشغول اتفاقات مثبت و تاثیر گذار کنید.

مستقل بودن در کارها

مستقل بودن در انجام کارها یکی از روش های تغییر عادت میباشد. سعی کنید در انجام کارهایتان مستقل باشید و کمتر از کسی کمک بگیرید. اگر سعی کنید خودتان تلاش کنید دیگر به انجام کاری خاصی یا به وجود فردی عادت نمیکنید و کمتر عصبانی خواهید شد. محققان اعتقاددارند که، افرادی که شاد هستند مستقلانه کارهای خود را انجام می دهند و بی نیاز به کمک دیگران هستند. استقلال رفتاری و عملکردی موجب افزایش رضایت در زندگی و موفقیت بیشتر خواهد شد.

تغییر عادت با تکرار و استمرار

همانطور که اشاره کردیم، مدت زمان تغییر یک باور بین ۱۸ تا ۲۵۴ روز است. ممکن است تغییر عادت های عمیق ماه ها زمان نیاز داشته باشد. تلاش برای تغییر به صورت طولانی مدت ممکن است باعث خستگی و دل زدگی شما شود. توجه داشته باشید که تلاش و باور خود را از دست ندهید و برای تغییر عادت های بد و ایجاد عادت خوب در زندگی خود تلاش کنید. مطمئن باشید که ترک عادت های بد زندگی و به وجود آوردن عادت های خوب موجب رسیدن به موفقیت ها خواهد شد و زندگی پاداش بزرگی برای تغییر خواهد داد.

پیشرفت‌های خود در نظر بگیرید

اگر میخواهید در تغییر عادت های خود موفق باشید، لازم است که پیشرفت های خود را بسنجید و از میزان پیشرفت خود آگاه باشید. در موارد بسیاری دیده میشود که افراد در تغییر عادت های خود موفق عمل کرده اند اما چون پیشرفت های خود را ندیدند و آگاه نبودند دست از تلاش کشیدند و آن را عملی بیهوده و بی فایده میدانستند.

همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که در ابتدای مسیر پیشرفت ها کوچک و جزئی هستند این شما هستید که باید دست از تلاش خود برندارید و با تکرار و استمرار در رسیدن به اهداف خود قطعا در مدت زمان طولانی شاهد مشاهده تاثیرات مثبت بسیاری در زندگی خود خواهید بود.

برای خود انگیزه بسیازید

زمانی که برای تغییر خود انگیزه (Motivation) مناسبی ایجاد نکنید این روند بسیار طولانی خواهد شد. برای ایجاد انگیزه می‌توانید به نتایج خود نگاه کنید یا زمانی را تصور کنید که در کار خود موفق شده‌اید. برای ایجاد انگیزه مناسب برای تغییر عادت و یا عادت جدید میتوانید میزان پیشرفت خود و رسیدن به اهدافی که مدنظر داشتید را تجسم کنید و به آینده روشن بنگرید.

کلام آخر

توصیه میشود که برای تغییر عادت های خود در زندگی برنامه ایی بریزید و عادت های بد خود را به عادت های خوب در زندگی تغییر بدهید. هر چه زودتر اقدام به تغییر عادت های خود کنید قدم بزرگی در پیشرفت زندگی خود برداشته اید. عادت های خوب هرچند که کوچک باشند اما در دراز مدت میتواند تاثیرات مهمی در زندگی فردی و اجتماعی داشته باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا