7 ویژگی افراد قدرتمند از نظر روانی

ویژگی افراد قدرتمند از نظر روانی چیست؟ احتمالا شما هم در اطراف خود افرادی را میشناسید که با بهره گیری از شخصیت خاصی که دارند توانسته اند به موفقیت برسند و رهبری تعدادی از افراد را برعهده گرفته اند و تحولات بزرگی را به وجود می آورند. قدرت روانی شامل سه قسمت میباشد: افکار، احساسات و رفتار. از نظر ذهنی قوی شدن شامل تنظیم افکار، کنترل احساسات و رفتاری ثمربخش داشتن است. برای اینکه قدرت روانی در خود را افزایش دهیم و به کمک آن عادات بد را تغییر دهیم و تصمیمات درست بگیریم باید ابتدا با عاداتی آشنا شویم که باعث قوی شدن این خصوصیت در ما خواهد شد. در ادامه این مقاله از بعلاوه زندگی به بررسی برخی از مهم ترین ویژگی های افراد قدرتمند خواهیم پرداخت.

1- انعطاف پذیرند

کسی از آینده زندگی خود خبر ندارد و زندگی و اتفاقات آن هموراه در حال تغییر و عوض شدن هستند. انسان های قدرتمند قادرند برای حل مشکلات پیش آمده، دست به تغییرات و تعدیلات مناسب بزنند. اما این ویژگی افراد قدرتمند از نظر روانی به معنی موثر بودن آنها در مشکلات نیست. هدف آنها صرفاً مهار موقعیت های مختلف است.

2- از موقعیت های دشوار نمیترسند

طبق تحقیقاتی که در نشریه ی ساینس انجام شده است، اشخاصی که ترجیح می دهند روی یک صندلی نه چندان راحت بنشینند در مذاکره مقاومت بیشتری از خود نشان خواهند داد چرا که این گونه افراد معمولا با این احساس خشک و انعطاف ناپذیر احتمال بروز تغییر در تصمیم ها را به کم ترین حد خود میرسانند. در همین تحقیق نشان داده شد افرادی که وسایل سنگین تری را بلند می کنند انسان های مهم تری هستند.

3- شبیه دیگران نیستند

این ویژگی افراد قدرتمند به شکلی است که، در رهبران و مدیران موفق بسیاری خواهید دید که پوشش حرفه ای و انتخاب شده ای برای خود در نظر می گیرند. این افراد قدرتمند با ظاهر، طرز صحبت و رفتار متفاوت عمل میکنند که همین ویژگی افراد قدرتمند سبب متمایز شدن آنها از دیگر افراد میشود. البته استثنا همیشه وجود دارد.

4- از مورد انتقاد قرار گرفتن ترسی ندارند

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی افراد قدرتمند از نظر روانی نترسیدن از مورد انتقاد قرار گرفتن است. در جایگاه بالا و تصمیم گیری های بزرگ قطعا افرادی وجود خواهد داشت که از تصمیم شما رازی نیستند و به شما انتقاد خواهند کرد. افراد قدرتمند از این دست واکنش های شدید احتمالی نمی ترسند. قطعا اگر ین ترس در آنها وجود داشت قادر نخواهند بود که مسئولیت کارهای مهم را در دست بگیرند و کاری را انجام دهند که برای مشتریان، شرکت و یا جامعه شان بهترین است.

5- اعتماد به نفس دارند

داشتن اعتماد به نفس یکی دیگر از ویژگی های افراد قدرتمند از نظر روانی است. این ویژگی افراد قدرتمند را میتوانید در خود افزایش دهید. داشتن اعتماد به نفس بالا به خودی خود سبب جذب انسان ها اطراف خود خواهد شد. انسان های قدرتمند به خاطر همین ویژگی، از ریسک کردن و به چالش کشیده شدن نمی ترسند. همچنین، این افراد ارزش دارایی های کوچک را نیز به خوبی می دانند، روی مهارت های ارتباطی خود کار می کنند، گذشته ها را به گذشته می سپارند و اهمیت موضوعات مختلف را درک می کنند.

6- سوال های مناسب میپرسند

تونی رابینز درمورد این ویژگی افراد قدرتمند از نظر روانی بیان کرده است: «انسان های موفق سؤال های بهتری می پرسند و در نتیجه، جواب های آنها نیز کاربردی تر و مهم تر خواهد بود». جان مکسول نیز یک کتاب کامل را به توضیح در این باره اختصاص داده است. افراد قدرتمند برای اینکه بدانند لازمه پیشرفت و افزایش موفقیت در زمینه کاری خود چیست، سؤالات کاربردی و مهمی می پرسند.

7- در زمان مناسب سخن میگویند

در این مورد بسیاری از مردم معمولی تصور میکنند که این یک ویژگی افراد درون گرا میباشد اما این گونه نیست. برای آشنایی بیشتر با این موضوع توصیه میشود مقاله مربوط به ویژگی افراد دورن گرا و برون گرا را مطالعه کنید. افراد قدرتمند و موفق معمولا کم حرف می زنند و در مواقعی که سخن میگویند سخنی آگاهانه و مفید می گویند و توجه افراد را به خود جلب میکنند. این یکی از ویژگی افراد قدرتمند از نظر روانی است که میدانند چه زمانی نیاز به صحبت کردن است، و در هر موقعیتی دقیقاً چه بگویند. از طرف دیگر با کم صحبت کردن، احتمال به زبان آوردن حرف های نسنجیده را کاهش می دهند. توجه داشته باشید که بسیاری از موارد گفته شده ممکن است ریشه در تربیت کودکی افراد داشته باشد از همین جهت توصیه میشود مقاله مربوط نکات مهم در تربیت کودکان را نیز در ادامه مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا