روش های کاهش استرس: 8 روش رفع فوری استرس

در دنیای امروز وجود اضطراب و استرس یکی از مشکلات اصلی هر فرد محسوب میشود که اگر نتوان آن را کنترل کرد و به فکر کاهش استرس نبود میتواند اثرات منفی و مخربی در زندگی افراد داشته باشد. متخصصان اعتقاد دارند وجود استرس باعث افزایش مدت زمان درمان بیماری ها میشود. استرس و اظطراب باعث تحریک ترشح هورمون هایی مانند گلوتومات خواهد شد که گفته میشود این هورمون برای سلامتی بدن خطرناک است و باعث ایجاد مشکلات چاقی و ضعیف شدن حافظه موقت فرد خواهد شد.

استرس

برای از رفع فوری استرس Stress و کاهش استرس روش هایی گفته شده است که میتواند تاثیر گذار باشد. هرچند که مدت زمان تاثیر این روش ها کم باشد اما انجام آنها میتواند در دفع استرس بسیار کمک کننده باشد. البته که امروزه میتوانید با یک سرچ ساده در اینترنت مطالب بسیاری درمورد رفع فوری استرس و یا کاهش استرس به دست بیاورید. در این مقاله از بعلاوه زندگی برخی روش های دفع استرس و رفع فوری آن پرداخته شده است. توجه داشته باشید که تمام این راه ها از نظر علمی ثابت شده اند اما برای اطمینان میتوانید در مورد این راهکارهای کاهش استرس با کارشناسان این حوزه صحبت کنید. قبل از آنکه هر روشی را آغاز کنید ابتدا توصیه میشود که علت و دلایل ایجاد استرس خود را بررسی کنید و میزان آن را بسنجید. هر نوع استرسی میتواند در هر فرد متفاوت باشد و راه هایی که برای دفع استرس و رفع فوری آن گفته میشود در هر کس به یک اندازه نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

نفس کشیدن با روش 4- 7- 8:

انجام مدیتیشن و نفش کشیدن یکی از بهترین و ساده ترین روش های کاهش استرس میباشد که توسط بسیاری از کارشناسان نیز توصیه شده است. بسیاری از کارشناسان و روانشناسان روزانه بین 3 تا 4 ساعت انجام این کار را توصیه میکنند. مدیتیشن 4-7-8 نزدیک ترین و طبیعی ترین راه برای کاهش استرس در کمتر از 5دقیقه است.  برای انجام این کار کافیست بنشینید و نفش خود را 4 ثانیه حبس کنید و دوباره تا شمارش 7 این کار را تکرار کنید . در شمارش نهایی و 8 نفستان را به دفعات بیرون دهید. با انجام این کار باعث میشود مغز شما باور کند که استرس ندارید.

آرام کردن پیشرفته عضلات (PMR)

این روش نیز یکی از راه های رفع فوری استرس میباشد که زمان زیادی از شما نخواهد گرفت و انجام آن موجب کاهش استرس خواهد شد. اگر میخواهید ترشح هورمون های استرس را در بدن خود کاهش دهید بهتر است تحرکات خود را به صورت کنترل شده ایی افزایش دهید. پیشنهاد میشود اگر دچار استرس شدید این روش کاهش استرس را حتما امتحان کنید.

انجام تمرین های یوگا

لازم نیست برای دفع استرس و اضطراب تمام تمرینات یوگا را انجام دهید. یوگا علاوه بر تاثیراتی که بر روی سلامت جسم انسان دارد برای سلامت روان نیز بسیار موثر است. کشش بدن، به شکل های مختلف باعث دفع استرس میشود . انجام ورزش یوگا برای کاهش استرس و اضطراب یکی از توصیه های مهم روانشناسان میباشد.

پیاده روی

پیاده روی های کوتاه و کنترل شده نیز یکی از راه های طبیعی و تاثیر گذار برای کاهش استرس است. این ورزش نیز بسیار توصیه شده است و برای سلامت روان بسیار مفید است. پیاده روی در هوای تازه موجب شادابی و جذب اکسیژن سلول های مغز خواهد شد.

کاهش استرس با خنده

خندیدن یکی از روش های کاهش استرس میباشد. توصیه بسیاری شده است که میشه حس شادابی و شوخ طبعی خود را حفظ کنید تا از استرس دور بمانید. افراد خندان استرش کمتری دارند چراکه هورمون های استرس هنگام ترشح هورمون های شادی و خنده بی تاثیر میشوند.

کاهش استرس با آدامس جویدن

آدامس جویدی نیز باعث کاهش استرس خواهد شد به طوری که گفته شده است جویدن آدامس موجب افزایش گردش جریان خون میشود که در رفع استرس موثر است. همچنین گفته شده است که جویدن آدامس امواج مغز را تغییر میدهند و باعث ایجاد حس آرامش در افراد خواهد شد. آدامس جویدن یک راهکار درمانی فوری برای دفع استرس است.

کاهش مصرف کافیئن و کاهش استرس

کافئین و نوشابه های انرژی زا باعث افزایش استرس و اضطراب در فرد میشود پس توصیه میشود اگر به دنبال رفع استرس خود هستید برای مدتی از این نوشیدنی ها استفاده نکنید و به جای آن از آبمیوه های طبیعی بیشتر استفاده کنید.

دوری از افکار منفی

داشتن افکار منفی و ذهنیت نگران کننده یکی از مهم ترین دلایل ایجاد استرس و اضطراب میباشد پس بهترین روش کاهش استرس و رفع سریع آن دوری از اینگونه افکار میباشد. افکار منفی تان بشناسید و آنها را یادداشت کنید و سعی کنید از آنها دوری کنید. به جای افکار منفی خود افکار مثبت را جایگزین کنید. برای اطلاع از ویژگی های افراد منفی گرا میتوانید مقاله مربوط به ویژگی افراد منفی گرا را مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا